nav-left cat-right
cat-right

Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı


Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı

İlk önce istediğiniz kadar yumurtayı alacak bir tencere ya da cezve edinin ve içine yumurtaları koyun. Yumurtaların üzerini bir bardak geçecek kadar su doldurun.

Buraya kadar sorun yok, ama yumurtaları çatlayıp patlatmadan nasıl haşlayacağız? Bunun için suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim ya da 1 yemek kaşığı sirke. Bu sayede yumurtalar çatlayıp içi boşalmadan yiyebiliriz.

Farklı Yorum;

Dolaptan çıkan soguk yumurtayı önce tabiki yıkıyoruz,şerçe parmağımızı yakmayacak sıcaklıktaki suya koyuyoruz,yumur.eşit hizada olabilir üzerini çok geçmesine lüzum yok bizce,2-3 dak.duruyor,sonra üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz,tuz aynı zamanda yumurtamızın daha kolay soyulmasınıda sağlıyor.

rafadandan başlayalım,(kimse yapmıyor artık ama
RAFADAN YUMURTA kaynadıktan sonra 1 dakika kaynatılıp soğuk suya konacak ki
sıcagıyla pişmeye devam etmesin.
KAYISI YUMURTA,kaynadıktan sonra 4-5 dakika,sonrasında gene soğuk suya koyarız.
LOP YUMURTA,yine suyumuz kaynadıktan sonra,7-9 dakika arası olacak,
bu süreler yumurta büyüklüğü ocak harına göre değişirsede ortalama sürelerdir,bir kaç tecrübeden sonra kendi zamanlamanızı oluşturursunuz zaten,
yazın yumurta haşlamasından kokusundan dolayı uzak dururuz,haşlandıktan sonra buzlu suyun içinde iyice soğutursak yumurta kokusunun yok olduğunu farkederiz,
son olarak haşlanmış yumurtayı küt tarafından soymaya baslarsak daha kolay soyulur,taze yumurtanın bayat yumurtaya oranla zor soyulduğunu hatırlatarak tamamlıyoruz.

4 Yorum “Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı”

 1. duru diyor ki:

  hiç olmadı biz yaptık

 2. gizemsu diyor ki:

  haşlanmadan beklemeli mi yumurta

 3. Tolga diyor ki:

  Acil yardımınızı bekliyorum….
  Ben bir otelde kahvaltıcı olarak çalışıyorum işe yeni girdim mutfakta yeniyim kahvaltı sayısına göre 3.dk ve 5dk lık iki yumurta yapıyorum (daha doğrusu yapamıyorum) mesela sabah 200 kişilik kahvaltı varsa bi tencereye 100 diğerinede 100 tane atıyorum ama hepsinin kıvamı bir olmuyor yani tencerenin dibindekiler ve üstündekiler eşit olmuyor. Karıştır diyenler olucaktır.. Denedim şimdiden teşekkürler

Yorumunuzu Yazın